Szkolenie 17-19.09.2010
W dniach od 17 do 19 września zorganizowano drugą edycję jedynego w Polsce teoretyczno-praktycznego kompleksowego szkolenia specjalistycznego dla biegłych sądowych, rzeczoznawców samochodowych i likwidatorów szkód komunikacyjnych w zakresie zabudów i wyposażenia specjalnego pojazdów użytkowych.
Tym razem program szkolenia obejmował dwa tematy:
I.
ZABUDOWY I WYPOSAŻENIE SPECJALNE POJAZDÓW UŻYTKOWYCH
Ze względu na brak specjalistycznej literatury prawidłowa wycena wartości pojazdów użytkowych, a zwłaszcza ocena i kwalifikacja uszkodzeń zabudów i wyposażenia specjalnego oraz wycena kosztów ich naprawy stanowią wyjątkowo trudne zadanie. Opinie wydawane w tym zakresie na ogół zawierają szereg merytorycznych błędów. Wychodząc na przeciw potrzebom biegłych sądowych, rzeczoznawców i pracowników Towarzystw Ubezpieczeniowych zajmujących się wyceną wartości oraz likwidacją szkód w pojazdach użytkowych przygotowano niniejsze szkolenie. Celem było przekazanie merytorycznej wiedzy na temat zabudów i wyposażenia specjalnego pojazdów użytkowych.
Szczegółowo omówiono następujące zagadnienia :
rodzaje oraz podstawy budowy i identyfikacji podwozi, zabudów i wyposażenia specjalnego pojazdów użytkowych,
ocena i kwalifikacja uszkodzeń zabudów ,
określanie czasochłonności napraw
oraz
wycena kosztów naprawy zabudów.
W ramach ćwiczeń uczestnicy dokonywali oględzin uszkodzonej naczepy skrzyniowej a następnie kwalifikowali technologię naprawy i sporządzali kosztorys naprawy. Konfrontowane były wyniki kalkulacji wykonanej przy użyciu części zamiennnych oferowanych przez producentów pojazdów oraz takich samych części dostępnych u producentów zabudów lub w hurtowniach.
II.
WYCENA WARTOŚCI POJAZDÓW UŻYTKOWYCH I ICH ZABUDÓW ORAZ POJAZDÓW NIETYPOWYCH
Omówiono następujące zagadnienia:
Zasady identyfikacji oraz metody wyceny wartości rynkowej pojazdów użytkowych,
szacowanie wartości pojazdów specjalnych i ich zabudów metodami rynkowymi,
szacowanie wartości pozostałości pojazdów nietypowych
oraz rynkowego ubytku wartości pojazdów po naprawie
za pomocą różnych metod zalecanych dla rynku krajowego.
Uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w szkoleniach oraz materiały zawierające praktyczne kompendium wiedzy z omawianego zakresu.
Część teoretyczną i zakwaterowanie zorganizowano w Hotelu Inter Szablewski w miejscowości Dymaczewo Nowe k/Stęszewa. Część praktyczna odbyła się na terenie firmy KONAR SJ w Stęszewie, będącej liderem w dziedzinie produkcji i naprawy zabudów pojazdów użytkowych (adres i informacje o firmie i jej produkctach na stronie www.konar.com.pl ). Wykładowcami byli doświadczeni rzeczoznawcy i biegli sądowi oraz pracownicy firm produkujących i serwisujących zabudowy.
GALERIA ZDJĘCIOWA:
Biegły sądowy, rzeczoznawca samochodowy, rekonstrukcja wypadków, wycena szkody, wycena pojazdu, wycena maszyn i urzadzeń, ekspertyza techniczna, opinia bieglego rzeczoznawcy, itp.